Resultat från FOK:s Kretsfältskjutning nr 2 i Borås 2019-05-09.

                           Vapengrupp B
 
   Riksmästarklass                          Stn 1  2  3  4  5  6  7  8  P Trf/Fig Poäng Stm
 
  1 Krister Persson        FOK Borås           12  8 11  8 10 10  9  9  39 47/30   77    B
  2 Joe Furborg            FOK Borås           12  8 11  8 10  8  8  9  32 45/29   74    B
  3 Åke Nordin             FOK Borås           12  7  5 10 10 10  9  9  37 44/28   72
  4 Robert Sambar          FOK Borås           12  3 11 10  8 10  5  9  26 40/28   68
  5 Per Hansson            FOK Borås           10  4  2  9  6  9  7  8  16 32/23   55
 
   Klass 2                                  Stn 1  2  3  4  5  6  7  8  P Trf/Fig Poäng Stm
 
  1 Anna Sambar            FOK Borås            6  4 11  7  6  7  5  6  11 29/23   52
 
 
                           Vapengrupp C
 
   Klass veteran äldre                      Stn 1  2  3  4  5  6  7  8  P Trf/Fig Poäng Stm
 
  1 Sonny Svensson         FOK Borås           12  7 11 10 10 10  9  9  23 47/31   78    S
  2 Janos Amosy            FOK Borås           10  7  8  9  6  9  5  7  21 36/25   61
  3 Davor Gaupp            FOK Borås           12  6  7  8  4  8  6  8  19 36/23   59
  4 Göran Ragnarsson       FOK Borås            8  6  7  8  7  9  6  8   7 36/23   59
  5 Jan Forsberg           FOK Borås           12  0  8  7  4  7  3  9   8 29/21   50
  6 Lisbet Johannesson     FOK Borås            6  5  4  4  4  2  6  0  24 18/13   31
 
   Riksmästarklass Dam                      Stn 1  2  3  4  5  6  7  8  P Trf/Fig Poäng Stm
 
  1 Klara Albertsson       FOK Borås           12  7  9 10 10  9  9  9  29 45/30   75    B
 
   Damer klass 2                            Stn 1  2  3  4  5  6  7  8  P Trf/Fig Poäng Stm
 
  1 Ann-Catrine Assarsjö   FOK Borås           10  6  4  8  8  8  7  9  16 35/25   60
  2 Anna Sambar            FOK Borås           10  3  3 10  8  3  5  8  23 30/20   50
 
   Riksmästarklass                          Stn 1  2  3  4  5  6  7  8  P Trf/Fig Poäng Stm
 
  1 Joe Furborg            FOK Borås           12  8 11 10 10 10  9  9  41 48/31   79    S
  2 Åke Nordin             FOK Borås           12  8 10 10 10 10  9  9  31 47/31   78    S
  3 Krister Persson        FOK Borås           10  7  9 10 10 10  9  9  29 45/29   74
  4 Robert Sambar          FOK Borås           10  8  7 10 10 10  9  8  35 44/28   72
  5 Per Hansson            FOK Borås           12  7  7  7  8  9  7  8  16 38/27   65
 
   Klass 2                                  Stn 1  2  3  4  5  6  7  8  P Trf/Fig Poäng Stm
 
  1 Peter Bergetti         FOK Borås           12  7 11 10 10 10  8  9  13 46/31   77    B
  2 Hasret Bronja          FOK Borås           10  7  9  9  7 10  8  7  26 41/26   67
  3 Johan Tylestrand       FOK Borås            4  6  9  7 10 10  8  9  19 38/25   63
  4 Håkan Berglund         FOK Borås            8  7  6  6  8 10  8  7  25 36/24   60
  5 Glenn Schultz          FOK Borås            8  3  2  9  7  6  5  7  13 26/21   47
 
   Klass 1                                  Stn 1  2  3  4  5  6  7  8  P Trf/Fig Poäng Stm
 
  1 David Larsson          Ulricehamns Pk      12  8  7 10 10 10  9  9  29 46/29   75    B
 
 
                           Vapengrupp R
 
   Klass 2                                  Stn 1  2  3  4  5  6  7  8  P Trf/Fig Poäng Stm
 
  1 Ann-Catrine Assarsjö   FOK Borås           12  8  9 10 10 10  8  9  34 46/30   76
 
 
                     Medelvärden.
 
Klass Stn 1 Stn 2 Stn 3 Stn 4 Stn 5 Stn 6 Stn 7 Stn 8 Poäng
 
2B     6,0   4,0  11,0   7,0   6,0   7,0   5,0   6,0   52,0
3B    11,6   6,0   8,0   9,0   8,8   9,4   7,6   8,8   69,2
1C    12,0   8,0   7,0  10,0  10,0  10,0   9,0   9,0   75,0
2C     8,4   6,0   7,4   8,2   8,4   9,2   7,4   7,8   62,8
3C    11,2   7,6   8,8   9,4   9,6   9,8   8,6   8,6   73,6
D2C   10,0   4,5   3,5   9,0   8,0   5,5   6,0   8,5   55,0
D3C   12,0   7,0   9,0  10,0  10,0   9,0   9,0   9,0   75,0
VäC   10,0   5,17  7,5   7,67  5,83  7,5   5,83  6,83  56,33
2R    12,0   8,0   9,0  10,0  10,0  10,0   8,0   9,0   76,0
 
       Vapenstatistik
 
Vapengrupp B
 
Walther GSP          .32     GSP     2
Hämmerli             .32     Hä      1
Pardini              .32     Pa      1
SAKO                 .32     SAKO    1
Tesro                .32     Te      1
 
Vapengrupp C
 
Benelli              .22     Bn      2
Domino               .22     Do      1
Feinwerkbau          .22     Fe      2
Walther GSP          .22     GSP     3
Hämmerli             .22     Hä      2
Morini               .22     Mo      5
Walther SSP          .22     SSP     1
Tesro                .22     Te      2
Unique               .22     Un      2
 
Vapengrupp R
 
Smith & Wesson       .38     SW38    1
 

Frågor om eller rättelser av resultatlistan skickas till ake.nordin@fokboras.se.