Skjutprogram 2023 för FOK Borås & Borås PS |
OBS: |
Kompletteringar och ändringar sker
löpande. |
|
|
|
|
Anmäl
eventuella önskemål och synpunkter till Allan Bergman. |
|
|
|
|
Version 1:
2023-03-21 |
|
|
|
|
|
Lite
definitioner: KM är
Klubbmästerskap i arrangerande klubb, utom för FOK i precision där det anges,
BM är
Boråsmästerskap, KrM är Kretsmästerskap, KrT är Kretstävling. |
Skjutprogrammet
innehåller endast aktiviteter inom FOK/BPS, eller sådant som direkt kan
påverka vår verksamhet, som tävlingar enligt Pistolskytteförbundets
stomprogram. |
Schemalagda
träningar utomhus återfinns på bokningskalendern på www.borasps.se |
|
|
|
|
Externa skyttar är välkomna till våra tävlingar även om de inte
är utlysta som kretstävlingar. |
Tisdagar är
det nybörjarskjutning för BPS och onsdagar är det nybörjarskjutning för FOK. |
|
|
|
Träning, alla onsdagar kl.
10.00 skjuter "Antikrundan" och torsdagar kl. 09.00 är det
"Torsdagsskytte". |
Serietävlingarna i Luftpistol skall skjutas under eget ansvar
mellan kl 18-20 (40 skott) utom KM och BM som sker samfällt kl 18.00. |
Korthållsskytte
är gevär kaliber .22 LR, 50 m precision stående med eller utan kikarsikte, se
vår hemsida |
|
Gevärfält skjuts med kaliber .22 LR, kikarsikte tillåtet. Serier
om 6 skott skjuttid 60s. Skjutställningar sittandes & liggandes med
benstöd tillåtet förekommer |
|
På våra 4
kretsfältskjutningar kan man gå max 3 varv. |
Tävling enligt stomprogrammet |
|
|
|
|
|
|
√ = Klubbvapen kan lånas |
Nationell tävling |
|
|
|
|
|
|
x = Klubbvapen
kan inte lånas |
Ändring av datum eller annat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dag |
Mån/dat |
Gren |
Tävling/aktivitet |
Plats |
Klubbvapen |
Huvudansvarig |
Tid |
|
Januari |
|
|
|
|
|
|
Torsdag |
26 |
Luftpistol |
Serietävling
(1:3) |
Lufthallen |
√ |
Christos Lappas |
18.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Februari |
|
|
|
|
|
|
Torsdag |
2 |
Luftpistol |
Serietävling
(2:3) |
Lufthallen |
√ |
Christos Lappas |
18.00 |
Lördag |
18 |
Arbetsdag inför
vinterfält |
Ideellt arbete |
Kråkered |
|
Tomas & Åke |
10.00 |
Söndag |
19 |
Fältskjutning |
Nationell
tävling: Vinterfält 1 |
Kråkered |
x |
Åke Nordin |
Se hemsidan |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mars |
|
|
|
|
|
|
Torsdag |
2 |
Luftpistol |
KM 40 skott +
final |
Lufthallen |
√ |
Christos Lappas |
18.00 |
Torsdag |
9 |
Luftpistol |
Serietävling
(3:3) |
Lufthallen |
√ |
Christos Lappas |
18.00 |
Lördag |
11 |
Arbetsdag inför
vinterfält |
Ideellt arbete |
Kråkered |
|
Tomas & Åke |
10.00 |
Söndag |
12 |
Fältskjutning |
Nationell
tävling: Vinterfält 2 |
Kråkered |
x |
Åke Nordin |
Se hemsidan |
Torsdag |
16 |
Luftpistol |
BM |
Lufthallen |
√ |
Christos Lappas |
18.00 |
Torsdag |
30 |
Snabbskjutning C |
KM, KrT |
Kråkered |
x |
Tomas Ånhed |
18.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
April |
|
|
|
|
|
|
Lördag |
1 |
Gevärfält |
Serie (1:3) |
Kråkered |
x |
Patrik Hållpås |
10.00 |
Måndag |
3 |
HJ |
KrT (1:4) |
Kråkered |
x |
Christian Mohr |
|
Tisdag |
4 |
Nybörjarskjutning
för BPS börjar |
Träning för BPS
nybörjare alla tisdagar |
Kråkered |
√ |
Mikael Blohm |
18.00 |
Onsdag |
5 |
Nybörjarskjutning
för FOK börjar |
Träning för FOK
nybörjare alla onsdagar |
Kråkered |
√ |
Christos Lappas |
18.00 |
Lördag |
15 |
Magnumprecision |
KrT (1:4) |
Kråkered |
x |
Michael
Pettersson |
10.00 |
Söndag |
16 |
Gevärfält |
Serie (2:3) |
Kråkered |
x |
Patrik Hållpås |
10.00 |
Måndag |
17 |
Precision A, B,
C |
Serie (1:10) KrT |
Kråkered |
√ |
Jonas Proohf |
18.00 |
Torsdag |
20 |
Militär
snabbmatch |
KrT (1:5) |
Kråkered |
x |
Tomas Ånhed |
16.30 + 18.00 |
Lördag |
22 |
Fältskjutning |
Kretsmästerskap |
|
|
|
|
Söndag |
23 |
Fältskjutning |
Kretsmästerskap |
|
|
|
|
Måndag |
24 |
Korthållsgevär |
Serietävling
(1:3) |
Kråkered |
x |
Jens Ståhl |
18.00 |
Torsdag |
27 |
Grov-/Sportpistol |
Serietävling
(1:3) KM Grov |
Kråkered |
√ |
Esko Nyysti |
16.30 + 18.00 |
Lördag |
29 |
Korthållsgevär |
Serietävling
(2:3) |
Kråkered |
x |
Jens Ståhl |
10.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Maj |
|
|
|
|
|
|
Måndag |
1 |
Precision A, B,
C |
Serie (2:10) KrT |
Kråkered |
√ |
Kristian
Väliluoto |
18.00 |
Torsdag |
4 |
Precision A, B,
C |
Rikstävlingen på
Hemortens Banor |
Kråkered |
√ |
Tomas Ånhed |
16.30 + 18.00 |
Lördag |
6 |
Fältskjutning |
Serie C (1:3) KM C, BM A, KrT (1:4) |
Kråkered |
x |
Fältskyttegruppen |
10.00 |
Måndag |
8 |
Precision A, B,
C |
Serie (3:10) KrT |
Kråkered |
√ |
Jonas Proohf |
18.00 |
Torsdag |
11 |
Militär
snabbmatch |
KM B, BM B, KrT (2:5) |
Kråkered |
x |
Tomas Ånhed |
16.30 + 18.00 |
Söndag |
14 |
Precision C |
Rikstävlingen på
Hemortens Banor |
Kråkered |
√ |
Tomas Ånhed |
10.00 + 12.00 |
Måndag |
15 |
HJ-fält |
KrM C, KrT (2:4) |
Kråkered |
x |
Christian Mohr |
18.00 |
Torsdag |
18 |
Precision A, B,
C |
Nationell
tävling: Knallen |
Kråkered |
x |
Hartwig Krüger |
Se inbjudan |
Lördag |
20 |
Fripistol |
Serietävling
(1:4) |
Kråkered |
x |
Hartwig Krüger |
10.00 |
Lördag |
20 |
Fältskjutning |
Arbetsdag inför
VSM |
Sollebrunn |
|
Tomas Ånhed |
|
Söndag |
21 |
Fältskjutning |
Landsdelsmästerskap |
Sollebrunn |
|
Joe Furborg |
|
Måndag |
22 |
Precision A, B,
C |
Serie (4:10) KrT |
Kråkered |
√ |
Kristian
Väliluoto |
18.00 |
Torsdag |
25 |
Standardpistol |
Serietävling
(1:3) |
Kråkered |
x |
Kjell Andersson |
16.30 + 18.00 |
Lördag |
27 |
Magnumprecision |
KrT (2:4) |
Kråkered |
x |
Michael
Pettersson |
10.00 |
Söndag |
28 |
Precision A, B,
C |
Rikstävlingen på
Hemortens Banor |
Kråkered |
√ |
Tomas Ånhed |
10.00 + 12.00 |
Måndag |
29 |
Precision A, B,
C |
Rikstävlingen på
Hemortens Banor |
Kråkered |
√ |
Jonas Proohf |
16.30 + 18.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Juni |
|
|
|
|
|
|
Torsdag |
1 |
Grov-/Sportpistol |
Serietävling
(2:3) Sport BM |
Kråkered |
√ |
Esko Nyysti |
16.30 + 18.00 |
Fredag |
2 |
Magnumprecision |
SM |
Hagfors |
|
|
|
Lördag |
3 |
Magnumprecision |
SM |
Hagfors |
|
|
|
Söndag |
4 |
Magnumprecision |
SM |
Hagfors |
|
|
|
Lördag |
3 |
Korthållsgevär |
Serietävling
(3:3) |
Kråkered |
x |
Jens Ståhl |
10.00 |
Torsdag |
8 |
Militär
snabbmatch |
KM C, BM C, KrT (3:5) |
Kråkered |
x |
Tomas Ånhed |
16.30 + 18.00 |
Lördag |
10 |
Fältskjutning |
Serie C (2:3) KM A, BM C, KrT (2:4) |
Kråkered |
x |
Fältskyttegruppen |
10.00 |
Lördag |
10 |
PPC |
Landsdelsmästerskap |
|
|
|
|
Söndag |
11 |
PPC |
Landsdelsmästerskap |
|
|
|
|
Söndag |
11 |
Fripistol |
Serietävling
(2:4) |
Kråkered |
x |
Hartwig Krüger |
|
Torsdag |
15 |
Grov-/Sportpistol |
Serietävling
(3:3) Sport KM |
Kråkered |
√ |
Esko Nyysti |
16.30 + 18.00 |
Lördag |
17 |
Magnumprecision |
KrT (3:4) |
Kråkered |
x |
Michael
Pettersson |
10.00 |
Lördag |
17 |
Militär
snabbmatch |
Landsdelsmästerskap |
|
|
|
|
Söndag |
18 |
Militär
snabbmatch |
Landsdelsmästerskap |
|
|
|
|
Måndag |
19 |
Precision A, B,
C |
Serie (5:10) KrT, FOK KM B, BM B |
Kråkered |
√ |
Jonas Proohf |
18.00 |
Torsdag |
29 |
Nationell
helmatch |
KrM C, KM (1:1) |
Kråkered |
x |
Åke Nordin |
16.30 + 18.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Juli |
|
|
|
|
|
|
Lördag |
1 |
Fältskjutning |
Serietävl C (3:3) KM B, BM
R, KrT (3:4) |
Kråkered |
x |
Fältskyttegruppen |
Se inbjudan |
Lördag |
15 |
Springskytte |
KrT (1:2) |
Kråkered |
x |
Joe Furborg |
10.00 |
Lördag |
22 |
Magnumfältskjutning |
SM |
|
|
|
|
Söndag |
23 |
Magnumfältskjutning |
SM |
|
|
|
|
Lördag |
29 |
Fripistol |
Serietävling
(3:4) BM |
Kråkered |
x |
Hartwig Krüger |
10.00 |
Lördag |
29 |
PPC |
SM |
Linköping |
|
|
|
Söndag |
30 |
PPC |
SM |
Linköping |
|
|
|
Måndag |
31 |
Precision A, B,
C |
Serie (6:10) KrT |
Kråkered |
√ |
Kristian
Väliluoto |
18.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Augusti |
|
|
|
|
|
|
Torsdag |
3 |
Militär
snabbmatch |
KM R, BM R, KrT (4:5) |
Kråkered |
x |
Tomas Ånhed |
16.30 + 18.00 |
Torsdag |
3 |
Sportskytte |
SM |
|
|
|
|
Fredag |
4 |
|
|
|
|
|
|
Lördag |
5 |
|
|
|
|
|
|
Söndag |
6 |
|
|
|
|
|
|
Lördag |
5 |
Springskytte |
KrM, KrT (2:2) |
Kråkered |
x |
Joe Furborg |
Se inbjudan |
Måndag |
7 |
Precision A, B,
C |
Serie (7:10) KrT FOK KM C (7 + 3) |
Kråkered |
√ |
Jonas Proohf |
18.00 |
Tisdag |
8 |
Militär
snabbmatch |
SM |
Göteborg |
|
|
|
Onsdag |
9 |
Militär
snabbmatch |
SM |
Göteborg |
|
|
|
Torsdag |
10 |
Precision A, B,
C |
SM |
Göteborg |
|
|
|
Fredag |
11 |
Precision A, B,
C |
SM |
Göteborg |
|
|
|
Lördag |
12 |
Fältskjutning |
SM |
Göteborg |
|
|
|
Söndag |
13 |
Fältskjutning |
SM |
Göteborg |
|
|
|
Måndag |
14 |
HJ-fält |
KrT (3:4) |
Kråkered |
x |
Christian Mohr |
18.00 |
Torsdag |
17 |
Standardpistol |
Serietävling (2:3) BM |
Kråkered |
x |
Kjell Andersson |
16.30 + 18.00 |
Lördag |
19 |
Fripistol |
Serietävling
(4:4) KM |
Kråkered |
x |
Hartwig Krüger |
10.00 |
Måndag |
21 |
Precision A, B,
C |
Serie (8:10) KrT FOK KM A |
Kråkered |
√ |
Kristian
Väliluoto |
18.00 |
Torsdag |
24 |
Militär
snabbmatch |
KM A, BM A, KrT (5:5) |
Kråkered |
x |
Tomas Ånhed |
16.30 + 18.00 |
Lördag |
26 |
Springskytte |
SM |
Stockholm |
|
|
|
Lördag |
26 |
IPSC-tävling |
|
Kråkered |
x |
|
Se inbjudan |
Söndag |
27 |
IPSC-tävling |
|
Kråkered |
x |
|
|
Måndag |
28 |
Precision A, B,
C |
Serie (9:10) KrT |
Kråkered |
√ |
Jonas Proohf |
18.00 |
Torsdag |
31 |
Standardpistol |
Serietävling
(3:3) KM |
Kråkered |
x |
Kjell Andersson |
16.30 + 18.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
September |
|
|
|
|
|
|
Lördag |
2 |
Precision A, B |
KrM |
Vårgårda |
|
|
|
Söndag |
3 |
Precision C |
KrM |
Ulricehamn |
|
|
|
Måndag |
4 |
HJ |
KrT (4:4) |
Kråkered |
x |
Christian Mohr |
18.00 |
Torsdag |
7 |
Militär
snabbmatch |
Rikstävlingen på
Hemortens Banor |
Kråkered |
x |
Tomas Ånhed |
17.00 |
Lördag |
9 |
Militär
snabbmatch |
Rikstävlingen på
Hemortens Banor |
Kråkered |
x |
Tomas Ånhed |
10.00 + 12.00 |
Lördag |
9 |
Precision |
Landsdelsmästerskap |
|
|
|
|
Söndag |
10 |
Precision |
Landsdelsmästerskap |
|
|
|
|
Söndag |
10 |
Militär
snabbmatch |
Rikstävlingen på
Hemortens Banor |
Kråkered |
x |
Tomas Ånhed |
10.00 + 12.00 |
Måndag |
11 |
Precision A, B,
C |
Serie (10:10) KrT |
Kråkered |
√ |
Kristian
Väliluoto |
18.00 |
Torsdag |
14 |
Militär
snabbmatch |
Rikstävlingen på
Hemortens Banor |
Kråkered |
x |
Tomas Ånhed |
17.00 |
Lördag |
16 |
Militär
snabbmatch |
Rikstävlingen på
Hemortens Banor |
Kråkered |
x |
Tomas Ånhed |
10.00 + 12.00 |
Lördag |
16 |
Fältskjutning |
NM |
Danmark |
|
|
|
Torsdag |
21 |
Militär
snabbmatch |
Rikstävlingen på
Hemortens Banor |
Kråkered |
x |
Tomas Ånhed |
17.00 |
Lördag |
23 |
Fältskjutning |
KM R, BM B, KrT (4:4) |
Kråkered |
x |
Fältskyttegruppen |
10.00 |
Söndag |
24 |
Gevärfält |
Serie (3:3) |
Kråkered |
x |
Patrik Hållpås |
10.00 |
Tisdag |
26 |
Nybörjarskjutning
för BPS för sista gången i år |
Träning för
nybörjare alla tisdagar slut |
Kråkered |
√ |
Mikael Blohm |
18.00 |
Onsdag |
27 |
Nybörjarskjutning
för FOK för sista gången i år |
Träning för
nybörjare alla onsdagar slut |
Kråkered |
√ |
Christos Lappas |
18.00 |
Lördag |
30 |
Magnumprecision |
KrT (4:4) |
Kråkered |
x |
Michael
Pettersson |
10.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
November |
|
|
|
|
|
|
Lördag |
5 |
Svartkrut
Precisionsskjutning |
|
Kråkered |
x |
Stanley
Andersson |
10.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|