Skjutprogram 2020 för FOK Borås
OBS: Kompletteringar och ändringar sker löpande. 
Anmäl sådana önskemål till Åke Nordin
utgåva 8: 2020-05-07
Lite definitioner: KM är Klubbmästerskap, BM är Boråsmästerskap, KrM är Kretsmästerskap.
För fler tävlingar se de nationella programmen, kretsens och inbjudningar på vår hemsida.
Externa skyttar är välkomna till våra tävlingar även om de inte är utlysta som kretstävlingar. 
Serietävlingarna i Luftpistol skall skjutas under eget ansvar mellan kl 18-20 (40 skott) utom KM och BM som sker samfällt kl 18.00.
Korthållsskytte är gevär kaliber .22, 50 m precision stående med eller utan kikarsikte, se vår hemsida
"Antikrundan" skjuter precision varje torsdag och fält varje onsdag kl. 10.00 (även icke pensionärer är välkomna).  Nationell tävling  
På våra 5 kretsfältskjutningar kan man gå max 3 varv.  Tävling enligt stomprogrammet
Nybörjarträning för FOK på tisdagar. Kretstävling utanför FOK
Nästan all tävlingsverksamhet i FOK Borås regi sker numera på Borås Pistolskyttars bana i Kråkered. Ändring av datum eller annat
Dag Mån/Dat Gren Tävling Plats Tid
           
  Februari        
Torsdag 6 Luftpistol Serie 2:3 Lufthallen 18.00
Söndag 9 Nationell fältskjutning Kullaknallen Höganäs Se inbjudan
Lördag 15 Arbetsdag inför vinterfält   Rydal 10.00
Söndag 16 Nationell fältskjutning Vinterfält 1 Rydal Se hemsidan
           
  Mars        
Torsdag 5 Luftpistol KM 40 skott + final Lufthallen 18.00
Lördag 7 Arbetsdag inför vinterfält   Rydal 10.00
Söndag 8 Nationell Fältskjutning Vinterfält 2 Rydal Se hemsidan
Torsdag 12 Luftpistol Serie 3:3 Lufthallen 18.00
Torsdag 19 Kretsens Årsmöte, se mer på kretsens hemsida   Lufthallen 19.00
Torsdag 19 Luftpistol BM Lufthallen 18.00
Söndag 22 Fältskjutning 1:6 (kretstävling)   Ulricehamn 09.30 - 10.00
Torsdag 26 Snabbskjutning C, (kretstävling) KM FOK 18.00
Torsdag 26 Grovprecision A & B Serie 1:6 Ulricehamn 18.00
Lördag 28 Fältskjutning Alliansen 1 Kallebäck Inställd
Söndag 29 Nationell Fältskjutning Vårfältskjutning Örebro Inställd
Måndag 30 Precision C Serie 1:5 (FOK Serie 1:3) BPS 18.00
           
  April        
Onsdag 1 Precision (kretstävling) Serie 1:8 Ulricehamn 18.00
Torsdag 2 Precision A, B, C (kretstävling)   FOK 16.00 + 18.00
Söndag 5 Fältskjutning (kretstävling) Serie 2:6 Ulricehamn 09.30 - 10.00
Måndag 13 Nationell Fältskjutning Påsksmällen Töreboda Inställd
Måndag 13 Nationell Fältskjutning Nolhotteträffen Överby Inställd
Onsdag 5 Precision (kretstävling) Serie 2:8 Ulricehamn 18.00
Torsdag 16 Militär snabbmatch B (1:5) Kretsmästerskap B BM B, KM B, KrM B FOK 16.00 + 18.00
Lördag 18 Fältskjutning 1:5 (kretstävling) Serie C 1:3 KM C FOK 10.00
Söndag 19 Nationell Precisionsskjutning Vårknallen Skövde Inställd
Måndag 20 Korthållsgevär Serie 1:3 FOK 18.00
Torsdag 23 Grov-/Sportpistol Serie 1:3 FOK 16.00 + 18.00
Lördag 25 Fältskjutning Alliansen 2 Kallebäck Inställd
Söndag 26 Nationell Fältskjutning Bengtsforsträffen Bengtsfors Inställd
Måndag 27 Korthållsgevär Serie 2:3 FOK 18.00
Onsdag 29 Grovprecision A & B Serie 2:6 Ulricehamn 18.00
           
  Maj        
Fredag 1 Nationell Precisionsskjutning 1 maj-skjutningen Jönköping Inställd
Fredag 1 Nationell Fältskjutning Vargstigen Backamo Inställd
Lördag 2 Fältskjutning KrM BPS/FOK Se inbjudan
Måndag 4 HJ (kretstävling) Serie 1:4 BPS 18.00
Onsdag 6 Precision (kretstävling) Serie 3:8 Ulricehamn 18.00
Torsdag 7 Militär snabbmatch A (2:5) Kretsmästerskap A BM A, KrM A FOK 16.00 + 18.00
Lördag 9 Militär snabbmatch VSM    Inställd
Söndag 10 Militär snabbmatch VSM    Inställd
Söndag 10 Fältskjutning (kretstävling) Serie 3:6 Ulricehamn 09.30 - 10.00
Måndag 11 Precision A + B (kretstävling) Serie 1:4 BPS 18.00
Onsdag 13 Precision (kretstävling) Serie 4:8 Ulricehamn 18.00
Torsdag 14 Precision A, B, C (Hemortens 1) Föranmälan via FOKus FOK 16.00 + 18.00
Torsdag 14 Grovprecision A & B Serie 3:6 Ulricehamn 18.00
Lördag 16 Precision C (Hemortens 2) Föranmälan via FOKus BPS + FOK 10.00 + 12.00
Söndag 17 Militär snabbmatch KrM C Ulricehamn 10.00
Måndag 18 Standardpistol Serie 1:3 FOK 16.00 + 18.00
Lördag 23 Fältskjutning VSM    Inställd
Söndag 24 Fältskjutning VSM    Inställd
Måndag 25 Precision C (kretstävling) Serie 2:5 (FOK Serie 2:3) BPS 18.00
Onsdag 27 Precision (kretstävling) Serie 5:8 Ulricehamn 18.00
Torsdag 28 Banan bokad Sponsorskjutning BPS 18.00
Lördag 30 Fältskjutning Alliansen 3 Kallebäck Inställd
Lördag 30 Magnumprecision   BPS 10.00
Söndag 31 Precision A, B, C (Hemortens 3) Föranmälan via FOKus BPS + FOK 10.00 + 12.00
           
  Juni        
Måndag 1 Precision A, B, C (Hemortens 4) Föranmälan via FOKus BPS 16.00 + 18.00
Torsdag 4 Grov-/Sportpistol Serie 2:3 BM  FOK 16.00 + 18.00
Lördag 6 Korthållsgevär Serie 3:3 FOK 10.00
Söndag 7 Nationell Precisionsskjutning Ållebergsträffen Falköping Se inbjudan
Måndag 8 HJ (kretstävling) Serie 2:4 BPS 18.00
Onsdag 10 Precision (kretstävling) Serie 6:8 Ulricehamn 18.00
Torsdag 11 Militär snabbmatch 3:5 (kretstävling) BM C, KM C FOK 16.00 + 18.00
Torsdag 11 Grovprecision A & B Serie 4:6 Ulricehamn 18.00
Lördag 13 Fältskjutning 2:5 (kretstävling) Serie C 2:3 BM C, KM A FOK 10.00
Lördag 13 Nationell Precisionsskjutning Trollpuffen Trollhättan Se inbjudan
Söndag 14 Precision (kretstävling) UPK 75 år Ulricehamn Se inbjudan
Måndag 15 Precision C (kretstävling) Serie 3:5 (FOK Serie 3:3) BPS 18.00
Onsdag 24 Precision (kretstävling) Serie 7:8 Ulricehamn 18.00
Torsdag 25 Grov-/Sportpistol Serie 3:3 Sport KM FOK 16.00 + 18.00
Lördag 27 Fältskjutning 3:5 (kretstävling) Serie C 3:3 BM A, KM B FOK 10.00
Söndag 28 Militär snabbmatch Serie 2:3 Ulricehamn 10.00
Måndag 29 Precision A + B (kretstävling) Serie 2:4 (FOK KM A) FOK 16.00 + 18.00
Tisdag 30 Militär snabbmatch SM Västervik Inställt
           
  Juli        
Onsd 1 Militär snabbmatch SM Västervik Inställt
Torsd-Sönd 2 - 5 Precision och fältskjutning SM Skillingaryd Inställt
Lördag 18 Maratonskjutningen (kretstävling) C 3 x 10 serier Ulricehamn Se inbjudan
Söndag 19 Militär snabbmatch Serie 3:3 Ulricehamn 10.00
Lördag 25 Magnumfält SM Eskilstuna  
Söndag 26 Magnumfält SM Eskilstuna  
Onsdag 29 Precision (kretstävling) Serie 8:8 Ulricehamn 18.00
Torsdag 30 Grovprecision A & B Serie 5:6 Ulricehamn 18.00
           
  Augusti        
Lördag 1 PPC SM Vårgårda  
Söndag 2 PPC SM Vårgårda  
Söndag 2 Nationell Precisionsskjutning Sturefejden Ulricehamn Se inbjudan
Måndag 3 Precision C (kretstävling) Serie 4:5  BPS 18.00
Torsdag 6 Militär Snabbmatch R (4:5) Kretsmästerskap R KM R, BM R, KrM R FOK 16.00 + 18.00
Lördag 8 Fältskjutning 4:5 (kretstävling) BM B, KM R FOK 10.00
Måndag 10 Precision A + B (kretstävling) Serie 3:4 (FOK KM B) BPS 18.00
Torsdag 13 Standardpistol Serie 2:3 BM FOK 16.00 + 18.00
Torsdag 13 Grovprecision A & B Serie 6:6 Ulricehamn 18.00
Torsdag 13 Springskytte KrM Alingsås 10.00
Lördag 15 Nationell Precisionsskjutning Lidköpings precision Lidköping Se inbjudan
Lördag 15 Magnumprecision Serie 3:4 BPS 10.00
Lördag 15 Fältskjutning Landslagsuttagningar Gotland Endast inbjudna
Söndag 16 Fältskjutning Landslagsuttagningar Gotland  
Söndag 16 Precision A+B+C (kretstävling) Höstsmällen Ulricehamn Se inbjudan
Måndag 17 HJ (kretstävling) Serie 3:4 BPS 18.00
Torsdag 20 Precision C (kretstävling) KM (7 + 3) FOK 16.00 + 18.00
Lördag 22 Gevärsfält   BPS 10.00
Lördag 22 Nationell Precisionsskjutning Hjortmaran Vara Se inbjudan
Lördag 22 Springskytte SM    
Söndag 23 Springskytte SM    
Söndag 23 Banfält   Ulricehamn 09-30 - 10.00
Måndag 24 Precision C (kretstävling) Serie 5:5  BPS 18.00
Torsdag 27 Militär Snabbmatch A 5:5 (kretstävling) KM A FOK 16.00 + 18.00
Lördag 29 Fältskjutning Alliansen 4 Kallebäck  
Lördag 29 Precisionsskjutning KrM  A + B Vårgårda 09.00
Söndag 30 Precisionsskjutning KrM C Ulricehamn 10.00
Söndag 30 Nationell Fältskjutning Örebroträffen Örebro Se inbjudan
Måndag 31 Precision A + B (kretstävling) Serie 4:4 BPS 18.00
           
  September        
Torsdag 3 Nationell Helmatch (kretsmästerskap) KM, KrM C FOK 16.00 + 18.00
Lördag 5 Precisionsskjutning VSM    
Söndag 6 Precisionsskjutning VSM    
Torsdag 10 Grovpistol KM, BM FOK 16.00 + 18.00
Söndag 13 Snabbskjutning (kretsmästerskap) KrM Ulricehamn Se inbjudan
Måndag 14 HJ (kretstävling) Serie 4:4 BPS 18.00
Torsdag 17 Standardpistol Serie 3:3 KM FOK 16.00 + 18.00
Söndag 20 Fältskjutning 5:5 (kretstävling) BM R FOK 10.00
Söndag 20 Nationell Fältskjutning Mjölbyträffen Mjölby Se inbjudan
Lördag 26 Fältskjutning Alliansen 5 Kallebäck  
Söndag 27 Nationell Militär snabbmatch Ållebergssnabben Falköping Se inbjudan
Söndag 27 Fältskjutning (kretstävling) Serie 4:6 Ulricehamn 09.30 - 10.00
           
  Oktober        
Söndag 11 Nationell Fältskjutning Höstskottet Skövde Se inbjudan
Söndag 18 Fältskjutning (kretstävling) Serie 5:6 Ulricehamn 09.30 - 10.00
Lördag 24 Fältskjutning Alliansen 6 Kallebäck  
           
  November        
Söndag 15 Fältskjutning (kretstävling) Serie 6:6 Ulricehamn 09.30 - 10.00
Söndag 22 Nationell Fältskjutning Skinkan Gislaved Se inbjudan
Söndag 28 Nationell Fältskjutning Fläskaskjutningen Kavlås Se inbjudan
           
  December        
Söndag 6 Nationell Fältskjutning Kalkonen Norrahammar Se inbjudan
Lördag 12 Nationell Mörkerfältskjutning Lucian Mariestad Se inbjudan