Skjutprogram 2019 för FOK Borås
OBS: Kompletteringar och ändringar sker löpande. 
Anmäl sådana önskemål till Åke Nordin
utgåva 12: 2019-06-13
Lite definitioner: KM är Klubbmästerskap, BM är Boråsmästerskap, KrM är Kretsmästerskap.
För fler tävlingar se de nationella programmen, kretsens och inbjudningar på vår hemsida.
Externa skyttar är välkomna till våra tävlingar även om de inte är utlysta som kretstävlingar. 
Serietävlingarna i Luftpistol skall skjutas under eget ansvar mellan kl 18-20 (40 skott) utom KM och BM som sker samfällt kl 18.00 (60 skott).
Korthållsskytte är gevär kaliber .22, 50 m precision stående med eller utan kikarsikte, se vår hemsida Flyttad till nytt datum
"Antikrundan" skjuter varje torsdag kl. 10 (även icke pensionärer är välkomna).  Justering i senaste versionen. Nationell tävling  
På våra 4 kretsfältskjutningar kan man gå max 2 varv.  Tävling enligt stomprogrammet
Kretstävling utanför FOK
På onsdagar sker gemensam träning kl. 18 för de som önskar. Ibland finns utsedda instruktörer, se hemsidan dagarna innan. 
Dag Mån/Dat Gren Tävling Plats Tid
           
  Mars        
Torsdag 7 Luftpistol BM Lufthallen 18.00.
Lördag 9 Fältskjutning (kretstävling) Banfält 2 Alingsås 10.00
Lördag 9 Arbetsdag inför vinterfält   FOK 10.00
Söndag 10 Nationell Fältskjutning Vinterfält 2 FOK Se hemsidan
Torsdag 14 Extra årsmöte, p.g.a. att revisionen ej var klar   Lufthallen 18.00
Söndag 17 Fältskjutning (kretstävling) Serie 1:4 Kråkered Se BPS hemsida
Torsdag 21 Kretsens Årsmöte, se mer på kretsens hemsida   Lufthallen 19.00
Torsdag 21 Luftpistol KM Lufthallen 18.00
Lördag 23 Fältskjutning (kretstävling) Banfält 3 Alingsås 10.00
Söndag 24 Fältskjutning (kretstävling) Serie 1:6 Ulricehamn 09.30
Söndag 24 Nationell Fältskjutning Vårfältskjutning Örebro Se inbjudan
Tisdag 26 HJ (kretstävling) Serie 1:4 FOK 18.00
Torsdag 28 Snabbskjutning C, (kretstävling) KM FOK 18.00
Torsdag 28 Precision A + B Serie 1:6 Ulricehamn 18.00
Lördag 30 Nationell Fältskjutning Alliansen 1 Kallebäck  
           
  April        
Tisdag 2 Precision C (kretstävling) Serie 1:3 FOK 18.00
Torsdag 4 Precision A, B, C (kretstävling)   FOK 18.00
Lördag 6 Fältskjutning (kretstävling) Banfält 4 Alingås 10.00
Söndag 7 Fältskjutning (kretstävling) Serie 2:6 Ulricehamn 09.30
Måndag 8 Precision C (kretstävling) Serie 1:5 Kråkered 18.00
Tisdag 9 HJ (kretstävling) Serie 2:4 FOK 18.00
Torsdag 11 Militär snabbmatch B (kretsmästerskap) BM B, KrM B FOK 18.00
Lördag 13 Fältskjutning (kretstävling) Sisjöfälten Mölndal Se inbjudan
Söndag 14 Nationell Fältskjutning Skattjakten Johannishus Se inbjudan
Tisdag 16 Korthållsgevär Serie 1:3 FOK 18.00
Onsdag 17 Precision C (kretstävling) Serie 2:6 Ulricehamn 18.00
Torsdag 18 Grovpistol Serie 1:3 FOK 18.00
Måndag 22 Nationell Fältskjutning Påsksmällen Töreboda Se inbjudan
Måndag 22 Nationell Fältskjutning Nolhotteträffen Strömstad Se inbjudan
Tisdag 23 Fripistol Serie 1:3 FOK 18.00
Torsdag 25 Fältskjutning 1 (kretstävling) KM C, BM B, C Serie 1:3 FOK 18.00
Lördag 27 Nationell Fältskjutning Alliansen 2 Kallebäck  
Söndag 28 Nationell Fältskjutning Jämjöträffen Jämjö Se inbjudan
Söndag 28 Nationell Fältskjutning Bengtsforsträffen Bengtsfors Se inbjudan
Söndag 28 HJ (kretstävling) Serie 1:3 Ulricehamn 09.30
           
  Maj        
Onsdag 1 Nationell Fältskjutning Vargstigen Backamo Se inbjudan
Onsdag 1 Nationell Precision Första maj Jönköping Se inbjudan
Torsdag 2 Militär snabbmatch A (kretsmästerskap) BM A, KrM A FOK 18.00
Torsdag 2 Precision A + B Serie 2:6 Ulricehamn 18.00
Lördag 4 Fältskjutning KrM Alingsås Se inbjudan
Söndag 5 Precision A + B (kretstävling) BM A + BM B Kråkered 10.00 + 12.00
Måndag 6 HJ (kretstävling) Serie 1:3 Kråkered 18.00
Tisdag 7 Sportpistol Serie 1:3 FOK 18.00
Torsdag 9 Fältskjutning 2 (kretstävling) KM B, BM C, C Serie 2:3 FOK 17.30
Söndag 12 Fältskjutning (kretstävling) Serie 3:6 Ulricehamn 09.30
Måndag 13 Precision A + B (kretstävling) Serie 1:4 Kråkered 18.00
Tisdag 14 Militär snabbmatch C (kretsmästerskap) BM C, KrM C,D,V,J Serie 1:3 FOK 18.00
Onsdag 15 Precision C (kretstävling) Serie 4:6 Ulricehamn 18.00
Torsdag 16 Militär snabbmatch R (kretsmästerskap) BM R. KrM R FOK 18.00
Lördag 18 Militär snabbmatch VSM  Göteborg Se inbjudan
Söndag 19 Fältskjutning (kretstävling) Serie 2:4 Kråkered 09.00
Måndag 20 Precision C (kretstävling) Serie 2:5 Kråkered 18.00
Tisdag 21 Standardpistol Serie 1:3 FOK 18.00
Torsdag 23 Precision A (Hemortens) KM A FOK 18.00
Söndag 26 Fältskjutning VSM  Kavlås Se inbjudan
Tisdag 28 Precision C (Hemortens) Serie 2:3  FOK 18.00
Onsdag 29 Precision C (kretstävling) Serie 5:6 Ulricehamn 18.00
           
  Juni        
Söndag 2 Nationell Precision Mjölbyträffen Mjölby Se inbjudan
Söndag 2 Nationell Fältskjutning Bockstensträffen Varberg Se inbjudan
Tisdag 4 Korthållsgevär Serie 2:3 FOK 18.00
Lördag 8 Nationell Fältskjutning Alliansen 3 Kallebäck  
Söndag 9 Nationell Precision Ållebergsträffen Falköping Se inbjudan
Måndag 10 HJ (kretstävling) Serie 2:3 Kråkered 18.00
Tisdag 11 Militär snabbmatch C (kretstävling) KM C FOK 18.00
Onsdag 12 Precision C (kretstävling) Serie 6:6 Ulricehamn 18.00
Torsdag 13 Precision B (Hemortens) KM B FOK 18.00
Lördag 15 Nationell Precision Trollpuffen Trollhättan Se inbjudan
Söndag 16 HJ (kretstävling) Serie 2:3 Ulricehamn 09.30
Måndag 17 Precision C (kretstävling) Serie 3:5  Kråkered 18.00
Tisdag 18 Fripistol Serie 2:3 BM FOK 18.00
Måndag 24 Precision A + B (kretstävling) Serie 2:4 Kråkered 18.00
Tisdag 25 Sportpistol Serie 2:3 BM FOK 18.00
Torsdag 27 Fältskjutning 3 (kretstävling) KM A, BM R, C Serie 3:3 FOK 17.30
           
  Juli        
Tisd-Onsd 2 - 3 Militär Snabbmatch SM Eskilstuna  
Torsd-Sönd 4 - 7 Precision och fältskjutning SM Gävle  
Tisdag 9 Militär Snabbmatch C Semestersnabben, hemmabanetävling FOK  
Torsdag 11 Militär Snabbmatch ABR Semestersnabben, hemmabanetävling FOK  
Tisdag 16 Militär Snabbmatch C Semestersnabben, hemmabanetävling FOK  
Torsdag 18 Militär Snabbmatch ABR Semestersnabben, hemmabanetävling FOK  
Tisdag 23 Militär Snabbmatch C Semestersnabben, hemmabanetävling FOK  
Torsdag 25 Militär Snabbmatch ABR Semestersnabben, hemmabanetävling FOK  
Söndag 28 Nationell Precision Semesterskjutningen Överby Se inbjudan
Lördag 27 Magnumfält SM Kalix  
Söndag 28 Magnumfält SM Kalix  
           
  Augusti        
Söndag 4 Nationell Precision Sturefejden Ulricehamn Se inbjudan
Måndag 5 Precision C (kretstävling) Serie 4:5  Kråkered 18.00
Tisdag 6 Precision (kretstävling) Serie 3:3 BM C FOK 18.00
Torsdag 8 Fältskjutning 4 (kretstävling) KM R, BM A FOK 17.30
Lördag 10 Fältskjutning Landslagsuttagningar  Oskarshamn  
Söndag 11 Fältskjutning Landslagsuttagningar  Oskarshamn  
Måndag 12 Precision A + B (kretstävling) Serie 3:4 Kråkered 18.00
Tisdag 13 Standardpistol Serie 2:3 BM FOK 18.00
Onsdag 14 Korthållsgevär Serie 3:3 KM FOK 18.00
Torsdag 15 Militär Snabbmatch (kretstävling) KM A FOK 18.00
Lördag 18 Nationell Fältskjuting Vimmerbyträffen Vimmerby Se inbjudan
Måndag 19 HJ (kretstävling) Serie 3:3 Kråkered 18.00
Tisdag 20 Precision C (kretstävling) KM (7 + 3) FOK 18.00
Onsdag 21 Springskytte KrM FOK 17.30
Torsdag 22 Grovpistol Serie 2:3 BM FOK 18.00
Lördag 24 Nationell Fältskjuting Alliansen 4 Göteborg  
Söndag 25 Nationell Fältskjuting Döderhultsträffen Oskarshamn Se inbjudan
Tisdag 27 HJ (kretsmästerskap) Serie 3:4, BM, KrM FOK 18.00
Torsdag 29 Militär Snabbmatch (kretstävling) KM B FOK 18.00
Lördag 31 Precisionsskjutning KrM  A + B Vårgårda 09.00
           
  September        
Söndag 1 Precisionsskjutning KrM C Ulricehamn 10.00
Söndag 1 Nationell Fältskjutning Örebroträffen Örebro Se inbjudan
Tisdag 3 Fripistol Serie 3:3 KM FOK 18.00
Torsdag 5 Nationell Helmatch (kretsmästerskap) KM, KrM C FOK 18.00
Lördag 7 Precisionsskjutning VSM    
Söndag 8 Precisionsskjutning VSM    
Tisdag 10 HJ (kretstävling) Serie 4:4 KM FOK 18.00
Torsdag 12 Militär snabbmatch (kretstävling) KM R FOK 18.00
Söndag 15 Fältskjutning (kretstävling) Serie 3:4 Kråkered Se BPS Hemsida
Söndag 15 Snabbskjutning (kretsmästerskap) KrM Ulricehamn Se inbjudan
Tisdag 17 Standardpistol Serie 3:3 KM FOK 18.00
Torsdag 19 Grovpistol Serie 3:3 KM FOK 18.00
Söndag 22 Fältskjutning (kretstävling) Serie 4:6 Ulricehamn 09.30
Söndag 22 Nationell Fältskjutning Mjölbyträffen Boxholm Se inbjudan
Tisdag 24 Sportpistol Serie 3:3 KM FOK 18.00
Torsdag 26 Precision A, B, C (kretstävling) A + B, sista grovskjutningen FOK 18.00
Lördag 28 Precision C (kretstävling) Serie 5:5  Kråkered 10.00
Lördag 28 Nationell Fältskjutning Alliansen 5 Kallebäck  
Söndag 29 Nationell Fältskjutning Tjursboträffen Ankarsrum Se inbjudan
Söndag 29 Fältskjutning (kretstävling) Serie 5:6 Ulricehamn 09.30
Måndag 30 Precision C (kretstävling) Slutsaluten (Tack och adjö!) FOK 18.00
           
  Oktober        
Lördag 5 Fältskjutning (kretstävling) Gulaschträffen 1 Alingås Se inbjudan
Söndag 6 Fältskjutning (kretstävling) Serie 6:6 Ulricehamn 09.30
Söndag 6 Nationell Fältskjutning Lergökaträffen Ängelholm Se inbjudan
Söndag 13 Fältskjutning (kretstävling) Serie 4:4 Kråkered Se BPS hemsida
Söndag 20 Nationell Fältskjutning Hubertusfälten Västervik Se inbjudan
Lördag 26 Nationell Fältskjutning Alliansen 6 Kallebäck  
           
  November        
Lördag 9 Fältskjutning (kretstävling) Gulaschträffen 2 Alingås Se inbjudan
Söndag 24 Nationell Fältskjutning Skinkan Gislaved Se inbjudan
           
  December        
Söndag 1 Nationell Fältskjutning Kalkonen Norrahammar Se inbjudan